22B ei kovin monimutkainen ole.Mikäs on sitten "yksinkertaisin" bussilinja HSL-alueella?
Itselle tulee mieleen pienkalustopuolelta ainakin 35, 94B ja 241V. Sekä isoilla busseilla ajettavista 65, 79B, 83, 86, 96, 175V, 522B, 975 sekä 977V.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
22B ei kovin monimutkainen ole.Mikäs on sitten "yksinkertaisin" bussilinja HSL-alueella?
Itselle tulee mieleen pienkalustopuolelta ainakin 35, 94B ja 241V. Sekä isoilla busseilla ajettavista 65, 79B, 83, 86, 96, 175V, 522B, 975 sekä 977V.
No siis ylipäätänsä käännösten yms määrä suhteutettuna pituuteen.Voisimmeko määritellä ihan "tieteellisesti" linjan yksinkertaisuuden/monimutkaisuuden?
Esimerkiksi vilkkuvivun käyttökerrat / linjan pituus? Yhtä tietä pitkin kulkevalla linjalla 0, mutkikkaammalla paljon enemmän. Pysäkkikäyntejä ja kaistanvaihtoja tässä ei laskettaisi. Kotilinjani 8 Turussa vaatii kierroksella 34 vilkunkäyttöä / 27,4 km = 1,24 vilkutusta/km*. Onko se paljon vai vähän? Muistakaa vilkuttaa liikenneympyrästä poistuttaessa!
*) lasku- ja mittausvirheet mahdollisia
Kun runkolinja 10, ratikkalinja siis, aloitti elokuussa 1955 reitillä Erottaja–Ruskeasuo, sen kuljettajan ei tarvinnut suuntavilkkua pahemmin kuluttaa. No, ratikoissa ei ollut vilkkuja vielä ollenkaan, mutta jos olisi ollut... Päättäri Erottajalla eli yksi vilkutuskerta kun mennään Manskun keskelle, sitten Manskua sen pohjoispäähän ja siellä päättäri. Seuraava vilkutus kun käännyttiin takaisin Erottajan silmukkaan...Voisimmeko määritellä ihan "tieteellisesti" linjan yksinkertaisuuden/monimutkaisuuden?
Jep. 976 on ajallisesti varmasti yksi yksinkertaisimmista linjoista. Ei liikennevaloja ja todella lyhyt reitti.Itse sanoisin mukaan myös ainakin jokseenkin 711:n. 975 nyt hieman koomisesti tuntuu olevan vaikea, sillä ei ole kerta eikä kaksi kun Sibeliuksentie-Tuusulantie-risteyksestä on jatkettu 641:n reittiä eli suoraan eikä käännytty oikealle. 976 puolestaan on erittäin simppeli (ja kivasti vielä niitä linjoja, joiden reitillä ei liikennevaloja ole). 787B on myös pitkälti vain yhtä ja samaa maantietä.
Ei 163K ole edes mutkikas. Sama 174Z,542. Suhteellisen suoria reittejä.163K, 174Z, 542, 721N ja 739
No on 163K mutkikas jos matkustaa Espoonlahdesta Valhallaan ja vertaa 162:n reittiin. Vaikka matka-aika näyttäisikin olevan sama.Ei 163K ole edes mutkikas. Sama 174Z,542. Suhteellisen suoria reittejä.