Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Rautatieaseman ja Kampin välillä on jo maanalainen kulkuyhteys, on ollut jo vuosia. Ja siinä on jopa kahviloita.Viihtyisä, lämmin ja valoisa yhteys mahdollisine kahviloineen tekisi Kampin ja rautatieaseman välisestä yhteydestä helppokulkuisen ja houkuttelevan.
Tämä pitäisi suunnitella ennen kuin mitään rakennetaan Elielinaukiolle, jotta ei tuhottaisi mahdollisuuksia esitetyn yhteyden rakentamiselle. Pienelle alueelle kohdistuva asemakaavamuutos on joukkoliikenteen kannalta näin tärkeällä alueella todella ajattelematonta.
Ei se silti käytännöllinen yhteys ole. Se on etäisyyteen nähden pitkä ja mutkikas, eikä sitä ole merkitty mitenkään niin että satunnainen ihminen sen osaisi löytää. Kyllä se pitää tietää valmiiksi ja sittenkin viitsin käyttää sitä vain jos sää on hirveä.HS: Rautatieaseman ja Kampin välille tulisi rakentaa maanalainen kulkuyhteys
Rautatieaseman ja Kampin välillä on jo maanalainen kulkuyhteys, on ollut jo vuosia. Ja siinä on jopa kahviloita.
En edes itse helsinkiläisenä oikein ikinä jaksa lähteä sinne Forumin käytäville suunnistamaan. Mielummin vain menen metrolla, jos on huono keli.Ei se silti käytännöllinen yhteys ole. Se on etäisyyteen nähden pitkä ja mutkikas, eikä sitä ole merkitty mitenkään niin että satunnainen ihminen sen osaisi löytää. Kyllä se pitää tietää valmiiksi ja sittenkin viitsin käyttää sitä vain jos sää on hirveä.
Viittaan siis kävelytunneliin joka on olemassa. Metrokin toki tuolla välillä melko järjetön vaihtoehto.
Tuttava käyttää tätä linjaa 213 kulkemalla välillä Kauklahti - Meilahti. Toki, jos tämä katkaistaisiin vaikka Leppävaaraan, olisi 502 jatke sille, mutta taas niitä vaihdollisia yhteyksiä.Siis tarkoitan enemmän kuin HSL:n ehdotuksessa.Siinä keskustaan lakkaa kulkemasta 25, 37, 41, 42, 212 ja 213. Linjojen 212 ja 213 "jakelualueella" on luontevat liityntäterminaalit eli Leppävaaran ja Espoon asemat, jonka läheisyydessä on paljon asiointikohteita, mutta Länsi-Helsingissä ei ole vastaavaa luontevaa vaihtopaikkaa, joten linjojen 25, 37, 41 ja 42 vaihto junaan ei ole yhtä miellyttävä. Isompi osuus Helsingin sisäisistä bussilinjoista olisi mahdollista pelastaa, jos HSL:n omia linjoja siirrettäisiin kaukoliikenteen terminaaliin.
Entisenä konalalaisena en puoltaisi tällaista 39:n ylimääräistä kierrosta Pajamäen kautta. Pajamäkeläisillä on kävelymatka Pitäjänmäen rautatieasemalle ja Pitäjänmäentielle josta menee monta bussilinjaa.HSL on melko vastikään julkaissut viidennen blogitekstin Länsi-Helsingin linjastoluonnoksesta. Siellä mm. esitetään, että (uudelleen muotoiltu) linja 25 perutaan ja tämän paikkaamiseksi linjalle 39 laitetaan pisto Pajamäkeen. Linjalle 42 suunnitellaan jatkoa Otaniemeen. Paljon muutakin kerrotaan kyseisessä jutussa.
Kuninkaantammen päässä linja 52 korvattaisiin täysin uudenlaisella 41:llä. Tunnuksella 52 ei uudessa tilanteessa ajettaisi mitään linjaa. Linja 52 oli siis tarkoitus korvata muilla linjoilla jo ennen tätä uusinta päivitystä. Nyt Otaniemen päässä korvaaja vaan vaihtuu.jos 42 korvaisi 52n loppupään miten 52 muuttuu?
Konalantien bussit 39 ja 59 kulkevat Pitäjänmäen aseman kautta. Pitskusta pääsee alle vartissa junalla keskustaan ja se juna kulkee läpi päivän 10 min välein. Tuossa saa sitten itse tehdä valinnan, haluaako körötellä bussilla Pajiksen kautta vai vaihtaa junaan.Entisenä konalalaisena en puoltaisi tällaista 39:n ylimääräistä kierrosta Pajamäen kautta. Pajamäkeläisillä on kävelymatka Pitäjänmäen rautatieasemalle ja Pitäjänmäentielle josta menee monta bussilinjaa.
Eikö se A-junien vuoroväli ole puolen tunnin luokkaa sunnuntaisin?Konalantien bussit 39 ja 59 kulkevat Pitäjänmäen aseman kautta. Pitskusta pääsee alle vartissa junalla keskustaan ja se juna kulkee läpi päivän 10 min välein. Tuossa saa sitten itse tehdä valinnan, haluaako körötellä bussilla Pajiksen kautta vai vaihtaa junaan.
Länsiratikoiden valmistuessa, eli vuonna 2030/2031. ESKAn ensimmäisen vaiheen on määrä valmistua vuonna 2028, toinen vaihe Kauklahteen vuonna 2029. ESKAn valmistuessa on käsittääkseni tarkoitus siirtyy Rantaradalla samanlaiseen liikennöintimalliin kuin Keravan kaupunkiradalla, eli kaupunkiraiteilla todennäköisesti sama vuoroväli kuin I/P-junilla, toki öinä ajetaan uutta/laajennettua kaupunkirataa pitkin Kirkkonummelle asti L-junalla. Pääraiteilla ajetaan muina aikoina U-/Y-junalla hieman nykyistä nopeampi yhteys Kirkkonummen ja Siuntion suuntaan.Eikö se A-junien vuoroväli ole puolen tunnin luokkaa sunnuntaisin?
Milloin suunnitelma on tarkoitus toteuttaa, ennen vai jälkeen Espoon kaupunkiradan käyttöönottoa?
Klo 10-21 A-junaa liikennöidään 20 minuutin vuorovälillä ainakin ensi sunnuntaina.Eikö se A-junien vuoroväli ole puolen tunnin luokkaa sunnuntaisin?
Ok, mietiskelin tälläistä, harmi että blogissa tämä puuttui selvenneyksenä tai en huomannutKuninkaantammen päässä linja 52 korvattaisiin täysin uudenlaisella 41:llä. Tunnuksella 52 ei uudessa tilanteessa ajettaisi mitään linjaa. Linja 52 oli siis tarkoitus korvata muilla linjoilla jo ennen tätä uusinta päivitystä. Nyt Otaniemen päässä korvaaja vaan vaihtuu.

Tuosta kirjoitettiin edellisessä blogipostauksessa, joka käsitteli ensimmäistä linjastoluonnosta. Tässä postauksessa käsitellään vain muutoksia ensimmäiseen luonnokseen, eli lukijan oletetaan lukeneen myös sen.Ok, mietiskelin tälläistä, harmi että blogissa tämä puuttui selvenneyksenä tai en huomannut