killerpop
Tunnistettu jäsen
- Liittynyt
- 24 Kesäkuu 2005
- Viestit
- 3,708
Aamulehden lyhentämätön uutinen asiasta:
Lyhyesti: kuuden linja-auton ajot, joko linja 15 sellaisenaan tai sitten linjat 7 ja 27.
Aamulehti 2.11.2007 sanoi:Tampere aikoo kilpailuttaa aluksi kuuden bussin ajot
02.11. - 21:51 (Luotu: 21:51)
Joukkoliikenne: Sdp:n ryhmänjohtaja haraa puolueen apulaispormestarin hyväksymää suunnitelmaa vastaan.
Kiista Tampereen kaupungin parin bussilinjan ulkoistamisesta saattaa nousta riidanaiheeksi valtuustoryhmien budjettineuvotteluissa sunnuntaina. Riita voi repiä demariryhmän sisäisiä välejä,
Sdp:n valtuustoryhmän puheenjohtaja Pauli Ruoholahti haluaisi pitää bussilinjat TKL:llä. Hänen vähimmäisvaatimuksensa on se, että jos kilpailutukseen mennään, niin TKL saisi osallistua kilpailutukseen.
Demarien kunnallisjärjestön mielestä linjakohtainen kilpailutus nakertaa TKL:n toimintakokonaisuutta.
Yhdyskuntalautakunta on kuitenkin jo viime keväänä yksimielisesti hyväksynyt hankintasuunnitelman, johon kuuluu kilpailutuskierros sekä vuonna 2008 ja 2009. Lautakunnan puheenjohtajana myös sdp:n apulaispormestari Tarja Jokinen on sen hyväksynyt.
- Ruoholahti voisi kysellä asiasta oman ryhmänsä apulaispormestarilta, piikittelee kokoomuksen valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Miikka Seppälä.
Aamulehti ei tavoittanut Jokista perjantaina kommentoimaan tilannetta.
Ulkoistamista pienissä erissä
Joukkoliikennepäällikkö Mika Periviidan mukaan bussilinjojen kilpailuttaminen tapahtuu kahdessa pienessä erässä. Kumpikin vastaa noin kuuden bussin kalustotarvetta. TKL ajaa vuorojaan nykyisin noin 130 bussilla.
Ensi vuonna kilpailutetaan joko linja 15 (Keskustori-Kaukajärvi ) tai linjat 7 (Keskustori-Sarankulma) ja 27 (Takahuhti-Ryydynpohja). Yksityiset pääsisivät ajamaan näitä kilpailutettavia vuoroja elokuussa 2008.
Kilpailuttamisen pääsääntönä Tampereella on se, ettei kaupungin oma tuotanto yleensä osallistu kilpailutuksiin yksityisten kanssa. Periviidan mukaan niin tehdään nytkin.
Vasta yhtä linjaa ajaa yksityinen
Tampereen kaupungin bussilinjoista on tähän mennessä hankittu yksityiseltä liikennöitsijältä vain yksi. Atro Vuolle ajaa Kaupin sairaalan, keskustan ja Hatanpään sairaalan välistä linjaa 32 pikkubusseilla. Sen linjan kilpailutukseen TKL ei olisi voinut edes osallistua, koska sillä ei ole sopivaa kalustoa.
Bussivuorojen kilpailutus käy kaupungin budjettikirjasta ilmi vain taulukosta, jossa kuvataan TKL:n markkinaosuuden laskemista muutamalla prosentilla tulevina vuosina.
Valtuustoryhmien puheenjohtajat kokoontuvat ratkaiseviin budjettineuvotteluin sunnuntai-iltana. Kaupunginhallitus päättää kaupunginvaltuustolle annettavasta budjettiesityksestä maanantaina. Tavoitteena on ollut aiemmasta käytännöstä poiketen se, että ryhmien sopimat budjettilisäykset tehtäisiin valtaosin jo kaupunginhallituksessa.
Aki Taponen
Lyhyesti: kuuden linja-auton ajot, joko linja 15 sellaisenaan tai sitten linjat 7 ja 27.