Mielestäni Ruoholahteen suunnitellut bussien tunneliratkaisut ovat välttämättömiä, jos Etelä-Espoon raideyhteys ei toteudu. Länsiväylän ja Porkkalankadun risteykseen ja Ruoholahdenkadun ja Lapinrinteen risteykseen saadaan busseille tunnelit 38 miljoonalla eurolla. Hinta on toki samaa luokkaa kuin metron yksi asemaväli, mutta kokonaisuutena hinta jää selvästi alle länsimetron.R.Silfverberg sanoi:Bussitunneli Ruoholahdesta keskustaan on se mikä pitää estää. Kustannuksiltaan se on metron tasoa, mutta paljon saastuttavampi ja turvattomampi.
Ruoholahden bussitunnelit ratkaisisivat bussiliikenteen ruuhkautumisongelman Helsingin päässä. Silloin bussit säilyisivät nopeana yhteytenä Helsingin ja Etelä-Espoon välillä, vaikka Ruoholahden ruuhkat pahenisivatkin nykyisestä.
Bussitunnelit jättäisivät toki jäljelle monia nykyisen bussijärjestelmän ongelmia: seutulinjat eivät palvele Etelä-Espoon aluekeskusten välisiä yhteyksiä ja liikennöintikustannukset ovat korkeat. Siksi länsimetro onkin todettu paremmaksi vaihtoehdoksi kuin bussitunnelit. Mutta jos Etelä-Espooseen ei tule raideyhteyttä, on bussien nopea eteneminen Helsingin päässä turvattava ja siihen tunnelit ovat ratkaisu.