Havaintoja HSL-alueelta - kesäkuu 2026

Ti 23.6.

NOF 927 / 213X (Scania Citywide LE, linjakilvissä Nobinan logo ja linjanumero paperilla tuulilasissa)
Yritettiin eilen kuljettajan kanssa löytää 248X:n linjakilvet, mutta tämän sijaan yhteys linjakilpien ja Mobitecin välillä häiriintyi sen verran pahasti ettei osannut muuta kuin Nobinan logoa näyttää enää. Taitaa sama olla vieläkin meneillään.
 
Eikö terminaaleista hinaaminen oo sallittua vain öisin?
En siihen sen enempää ota kantaa kun en asiasta niin hyvin tiedä, mutta luulisin, että saattaisi olla väittämäsi mukaisessa tapauksessa hyvinkin mahdollista, että tuossa annettu jonkinlainen poikeuslupa, sillä tuo ei nähdäkseni ollut hajonnut laituriin (jossa ei paljoa haittaa aiheuttaisi jos linja ohjataan toiseen laituriin) vaan enemmän terminaalin keskelle (ilmeisesti ollut kääntymässä laituria kohti), joten lienee parempi, että ei pidetä siinä yöhön asti ajoteitä ahtauttamassa.
 
On tullut huomattua, että KAH 1410:n lisäksi jotkut muutkin Koivarin bussit ovat saaneet penkeilleen uudet kankaat. Ainakin KAH 1523:ssa ne ovat aivan pränikät, ja jossain 150x-Volvossa taisi myös olla uudet kankaat, ehkä 1504:ssa?
 
On tullut huomattua, että KAH 1410:n lisäksi jotkut muutkin Koivarin bussit ovat saaneet penkeilleen uudet kankaat. Ainakin KAH 1523:ssa ne ovat aivan pränikät, ja jossain 150x-Volvossa taisi myös olla uudet kankaat, ehkä 1504:ssa?
Sama muistaakseni myös 1512:ssa. Harmillisesti hyvänsuuntaiset fixailut tuossa autossa jäivätkin siihen…
 
Sattuisko löytymään sinulta mitään kuvagalleriaa? Hyviä kuvia.
Ei ole kuvagalleriaa, mutta voin kyllä välillä laittaa tänne kuvia jos sattuu tulemaan jotain mielenkiintoista vastaan.
Hyviä kuvia on helppo saada jos manuaalisesti laittaa kameran asetukset. Auringossa ISO 100 -> pimeässä ISO 800 ja siitä väliltä. Jos on liikkuva kohde, suljinaika vähintään 1/320 sek. mielellään 1/400 tai 1/500. Nykyään monessa puhelimessa saa kanssa säädettyä manuaalisesti kameran asetukset. Tämä kuva otettu Canon EFS 15-85 IS USM objektiivilla (eli vähän kalliimpi objektiivi).
 
24.6.
Ja näköhavaintoni viime yöltä Ratsukadun pysäkiltä (E 1016) puolenyön jälkeen hajonneesta Nobinan 927:sta hätävilkut päällä, eikös tuosta autosta juuri saatu linjakilvet toimimaan?
 
Takaisin
Ylös