Kysymys kuuluu: onko todella pääkaupunkiseudulla yleisestikin tällainen liikennekulttuuri?
Lyhyt vastaus: Ei.
Pitkä vastaus: Erilaisia kuskeja on liikenteessä, mutta suurin osa väistää kiltisti määrätietoista jalankulkijaa, toistaiseksi noin kaikki.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Kysymys kuuluu: onko todella pääkaupunkiseudulla yleisestikin tällainen liikennekulttuuri?
Ai? Ajoin eilisiltana linjoja 453 ja 452K autolla 909 ja vaihteiston säädöt olivat täysin revasta! Vaihtaa aivan liian aikaisin seuraavan vaihteen, pahimmillaan kierrokset putoavat välille 900-1000 ja koko auto rupeaa jyrisemään eikä jaksa kiihtyä, paitsi kuljettaja! Kick-down -toiminto ei toiminut laisinkaan. Aijai kun oli ihanaa sinnitellä Pirkkolan mäkeä ylös minimikierroksilla, kun se saamarin ZF-lanttuloota ei suostunut pienempää vaihdetta vaihtamaan. Suoraan olisi saanut ajaa Päijänteeseen moisen rojun, kun on jo uutena laiska kuin vanha lehmä!Saman päivän iltana sain tuon autonvaihdossa h88:lle. Olipa mukava huomata, että vaihteistoa on saatu viritettyä mukavampaan suuntaan. :smile:
Ai? Ajoin eilisiltana linjoja 453 ja 452K autolla 909 ja vaihteiston säädöt olivat täysin revasta! Vaihtaa aivan liian aikaisin seuraavan vaihteen, pahimmillaan kierrokset putoavat välille 900-1000 ja koko auto rupeaa jyrisemään eikä jaksa kiihtyä, paitsi kuljettaja! Kick-down -toiminto ei toiminut laisinkaan. Aijai kun oli ihanaa sinnitellä Pirkkolan mäkeä ylös minimikierroksilla, kun se saamarin ZF-lanttuloota ei suostunut pienempää vaihdetta vaihtamaan. Suoraan olisi saanut ajaa Päijänteeseen moisen rojun, kun on jo uutena laiska kuin vanha lehmä!
Eiköhän uudet Volvot ole kuitenkin parempia, joista tosin UBG-833 on heti tuoreeltaan mennyt Concordialle lainaan numerolle 708. Käsittääkseni sen pitäisi mennä ensi vuonna h72:lle.
Vaihtaa aivan liian aikaisin seuraavan vaihteen, pahimmillaan kierrokset putoavat välille 900-1000 ja koko auto rupeaa jyrisemään eikä jaksa kiihtyä, paitsi kuljettaja! Kick-down -toiminto ei toiminut laisinkaan.
Pitääpä käydä kysymässä tuota vaihteiston ohjelmointiasiaa viisaammilta eli onko siinä kyse auton ostajan pyytämästä ominaisuudesta, ns. sisäänajomoodista vai jostain muusta.
Pitääpä käydä kysymässä tuota vaihteiston ohjelmointiasiaa viisaammilta eli onko siinä kyse auton ostajan pyytämästä ominaisuudesta, ns. sisäänajomoodista vai jostain muusta.
23.11.08 Espoo
Cbf 104 (Volvo Carrus City L)/e20