Viimeksi muokannut moderaattori:
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Väitteet ovat kovia. Pitäisi nähdä tuo muistio ja sen perustelut.

Wikipedian mukaan Sarajevossa oli 1960-luvulle asti 760mm raideleveys ja sen jälkeen tavallinen 1435mm.Eikö Sarajevossa raideleveys ole 1 metri, tai 1067 mm? Olen käynyt kaupungissa viimeksi v 1990 ja radat muistutti aika paljon Helsingin vastaavia, joten onko verkon uusimisen yhteydessä myös raideleveyttä muutettu sen jälkeen?
toki tulos tuskin muuksi muuttuisi jos skoda ei ole niitä vaatimuksia täyttänyt.Just näin. Tässähän on vielä sekin hauska lisämauste, että pojat joutuvat nyt sekä Vantaan että Helsingin valtuustoilta kerjäämään lisää rahaa. Valtuustot voivat, niin halutessaan, sanoa, että rahaa ei tule, kilpailuttakaa paremmin. Sitten koko homma alkaa taas alusta.
Eli oliko nyt sitten "räätälöity" Skodalle?T&T printtilehti 28 elokuuta kertoo Uppsalan ratikkahankinnasta.
Hankintailmoitus julkaistiin syksyllä 2024 ja hankintapäätös tehtiin kesäkuussa 2026.
20 vaunua toimittaa Skoda Transtech ja optio sisältää 18 vaunua lisää. Vaunun tyyppi on ForCity Smart Artic X34 ja sopimuksen arvo kunnossapitoineen ja optioineen on arviolta 270 miljoonaa euroa.
Osallistumisvaiheen vaatimukset täyttivät Stadler Polska, Skoda Transtech, CAF, Alstom Transport ja PESA Bydgoszcz, joista kolme ensimmäisenä mainittua jätti lopulta tarjouksen.
Skodan tarjous oli näistä ainoa, joka täytti pakolliset vaatimukset. Stadlerin ja CAF:n tarjoukset siis hylättiin, mutta hankintayksikön alustava laskelma osoitti niiden vertailuluvut olennaisesti heikommiksi kuin Skodan.
Näin siis Uppsalassa, hankinta sujui nopeasti ja ilman valituksia.
Osallistumisvaiheen vaatimukset täyttivät Stadler Polska, Skoda Transtech, CAF, Alstom Transport ja PESA Bydgoszcz, joista kolme ensimmäisenä mainittua jätti lopulta tarjouksen.
Skodan tarjous oli näistä ainoa, joka täytti pakolliset vaatimukset. Stadlerin ja CAF:n tarjoukset siis hylättiin, mutta hankintayksikön alustava laskelma osoitti niiden vertailuluvut olennaisesti heikommiksi kuin Skodan.
Näin siis Uppsalassa, hankinta sujui nopeasti ja ilman valituksia.
Huomattavasti Helsinkiä pienempi vaunumäärä mutta silti kolme tarjousta. Eikä valituksia. Upsalassa on siis onnistuttu hyvin. Näinkin voi raitiovaunuja tilata.Eli oliko nyt sitten "räätälöity" Skodalle?
Kun rakennat upouuden 1435 mm radan ilman pahoja mutkia ja mäkiä, kuten Uppsalassa, sille vaan luulisi olevan kohtuullisen helppo löytää kalustoa. Sinänsä kyllä on yllätys, että tarjouksia tuli vain 3 ja varsinkin hyväksyttäviä tarjouksia oli vain 1. Onko kohtuullisen kovaan talveen varautuminen kuitenkin niin vaikeaa ratikkatoimittajille, että suurin osa standardikalustosta joka tapauksessa putoaa pohjoisessa kilpailusta pois?Huomattavasti Helsinkiä pienempi vaunumäärä mutta silti kolme tarjousta. Eikä valituksia. Upsalassa on siis onnistuttu hyvin. Näinkin voi raitiovaunuja tilata.
Näin ei saa hankintalain mukaan tehdä: "Skodan tarjous oli näistä ainoa, joka täytti pakolliset vaatimukset. Stadlerin ja CAF:n tarjoukset siis hylättiin, mutta hankintayksikön alustava laskelma osoitti niiden vertailuluvut olennaisesti heikommiksi kuin Skodan."Huomattavasti Helsinkiä pienempi vaunumäärä mutta silti kolme tarjousta. Eikä valituksia. Upsalassa on siis onnistuttu hyvin. Näinkin voi raitiovaunuja tilata.
Ja jos kauppa oli räätälöity Škodalle, niin se on tehty taitavasti, kun muilla ei ole ollut mukisemista.
Sama direktiivi on kuitenkin takana https://tem.fi/hankintadirektiivitUppsalassa toimittanee ruotsalaisen lainsäädännön ehdoilla.
Huomaa sana alustava.Näin ei saa hankintalain mukaan tehdä: "Skodan tarjous oli näistä ainoa, joka täytti pakolliset vaatimukset. Stadlerin ja CAF:n tarjoukset siis hylättiin, mutta hankintayksikön alustava laskelma osoitti niiden vertailuluvut olennaisesti heikommiksi kuin Skodan."
Kun hylätään, niin ei saa vertailla.