RSS
Botti
- Liittynyt
- 10 Heinäkuu 2008
- Viestit
- 8,892
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Pääsee testaamaan heti 18.6. töistä tullessa tuota uutta järjestelyä.. Painan 79:ssä nappia ennen Pihlajamäentien pysäkkiä niin saa nähdä pysähtyykö siinä vai ajaako oikealle pysäkilleen sinne aillan alle. Samalla testataan muistaako 74:n kuljettaja pysähtyä kanssa siinä..![]()
Testatahan voi, kunhan muistaa että ensimmäisenä päivänä virheitä kuskeille sattuu aivan varmasti joten ei kannata ainakaan palautetta olla heti antamassa jos kuski ei vahingossa pysähdykään oikealla pysäkillä. Kuskit ovat kuitenkin vain ihmisiä eikä ohjelmoituja robotteja.
Et varmasti ole ainoa, mutta tuosta loppuosasta vain mielestäni jotenkin paistaa läpi muutosvastarinta (tietoinen tai ei). Koko homman ituhan on nimenomaan siinä, ettei "pian" enää ole käsitettä "sisäinen linja". Ongelma on lähinnä, että tällaiset hallinnolliset muutokset kestävät aina vuosia päätöksestä lopulliseen toteutukseen, ja näiden vuosien aikana kaikki näyttää ulkopuolelta sekavalta. Hallintokulttuurin muutokselle tässä ehkä enemmän olisi tarvetta... Onneksi ihminen tottuu uuteen suhteellisen nopeasti.Olenko ainoa, jonka mielestä nämä uudet pysäkkijärjestelyt Mannerheimintiellä ovat sekavat, eivätkä millään tavalla edistä bussiliikenteen helppokäyttöisyyttä?
- -
Itse ainakin pidin entistä pysäkkijakoa sopivampana Mannerheimintielle, jossa sisäisiä linjoja odottava matkustaja seisoi yhdellä pysäkillä ja muut toisella.
Olenko ainoa, jonka mielestä nämä uudet pysäkkijärjestelyt Mannerheimintiellä ovat sekavat, eivätkä millään tavalla edistä bussiliikenteen helppokäyttöisyyttä?
Loogisesti ajateltuna linjat olisi pitänyt jakaa niin, että Hämeenlinnanväylälle jatkavat linjat pysähtyvät yhdellä pysäkillä, ja Ruskeasuon varikon jälkeen vasemmalle (eli Vihdintielle) kääntyvät olisivat käyttäneet toista. .
Ei ole näköjään vieläkään matkustajat oppineet Puotinharjun pysäkillä uutta pysäkkijärjestyä. Edelleen 54:sta odotellaan siellä vanhalla eli ns. takimmaisella pysäkillä.
HSL herätys, käykää vaihtamassa ne aikataulut jo oikein!