Uudet bussit, talvi 2025

Ne hollantilaiset on vuodelta 2020 ja ovat käsittääkseni B13-mallisia. Tähän ketjuun oli tehty aiemmin havainto jostain B12-mallisesta koeajossa olevasta Bydistä, se ei ilmeisesti liity nyt tähän tapaukseen.
Ymmärtääkseni ovat mallia K9UB, jota Nobinalla jo on. Ja se B12 on ilmeisesti vaan esittelyssä täällä, nähtäväksi tosin jää, tuleeko se linjalle.
 
Onkohan noi niveletkin tulleet käytettynä jostain? Kai ne olisi oransseja, jos suoraan tehtaalta tulisi
 
Onkohan noi niveletkin tulleet käytettynä jostain? Kai ne olisi oransseja, jos suoraan tehtaalta tulisi
Toi nivel tais olla ihan Runkovärinen joka tuli jo 2021 Nobinalle. Muistelen että näin semmosen Hakkilan varikolla kun ajelen ohi siitä linjalla 717/721. Mut on vissii vaan teipattu mainoksiin 🤔
 
Joo tätä uutista minä odotinkin jo, että milloin aletaan Euroopasta roudaamaan suomeen "pikkuvikaisia" halvalla saatuja dösiä. Suomi on ollut aina vanhojen autojen kaatopaikka, mutta kohta bussienkin, halleluja.
Ei tämä uutta ole myöskään dösien, tai virallisemmin linja-autojen osalta, näitä käytettyjä on tullut yksi maailman sivu suomeen.
Tässä vaikka pari esimerkkiä, jotka rahdattu suomeen, vastaavia löytyy enemmän myös tilausajopuolelta, tai vakiovuoroiksi kutsutuilta linjoilta.

Nuo "Tanskandogit" olivat kesällä kuumia ja talvella kylmiä, ennen, kuin niissä saatiin järjestelmät toimimaan, ja poistettiin tanskassa käytössä olleet ylävilkut, ja lisäjarruvalot, koska silloinen laki salli vain suomessa yhden lisäjarruvalon. Laki on siitä muuttunut, se nähtiin esim. myöhemmin esitellyn Volvo City L:n kohdalla takana olivat vilkut ylhäällä, jarruvalo oli jo tehtaalla keskellä takalasia, alhaalla. Toki vientiin sai tehdä paikallisten säädösten mukaan myös Carrusta. https://busphoto.eu/photo/134539/
 
Takaisin
Ylös