Raitiovaunu ei korvaa mitään bussilinjaa. Sillä on pari yhteistä pysäkkiä linjojen 40 ja 41 kanssa niiden "jakelualueella", mutta nekin palvelevat enimmäkseen muita alueita, eikä niitä siksi voi lakkauttaa. Muuten raitiovaunu ei palvele mitään jakelualueita, vaan pelkästään Vihdintien, Huopalahdentien, Tukholmankadun ja Paciuksenkadun isoja väyliä.
Tämän takia muita bussi- tai raitiovaunulinjoja ei voi lakkauttaa paitsi linjat 20 ja 30 keskustan eteläpuolella. Esimerkiksi suoran keskustayhteyden lakkauttaminen Munkkivuoresta (linja 20), Munkkiniemen länsiosasta (linja 4) tai Konalasta (linja 30) olisi iso heikennys, kun ei ole mitään sopivaa vaihtopaikkaa.
Vaikka linjoja ei ole järkevää lakkauttaa, se ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö bussiliikenteestä voida karsia. Uusi raitiovaunulinja vähentää monien bussilinjojen nousuja, jolloin niiden vuoroväliä voidaan harventaa ja mahdollisesti yhdistää linjoja. Esimerkiksi linjat 20 ja 24 pystyy yhdistämään reitille Kampin keskus – Mechelininkatu – Seurasaaren portti – Munkkivuori, jos linja 20 jää jäljelle keskustan ja Munkkivuoren välillä ja sen rooli vaihtuu runkolinjasta täydentäväksi bussilinjaksi.
Muuten mietin suunnitelman osalta, että linjan 1 voisi ohjata edelleen Eiraan ja linjan 5 voisi jättää perustamatta. Runeberginkadun matkustajamäärät eivät perustele sitä, että keskustaan ajetaan 24 raitiovaunua tunnissa. Yhteys Eirasta ja Punavuoresta Meilahden sairaala-alueelle ei ole niin tärkeä, että sen pitää olla vaihdoton. Katajanokan terminaalille riittää yhteydeksi linja 4 Vyökadun pysäkille silloin, kun sieltä ei lähde tai sinne ei saavu laivaa.