Tuskin nyt Roihuvuoresta ja Tammisalosta katkaistaan yhteys Herttoniemeen kokonaan? 81X tosiaan todennäköisesti korvaa perusversionsa.Jotenkin tuntuu, että ainakin 81X, 82X ja 83X ajavat peruslinjojen sijasta.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Tuskin nyt Roihuvuoresta ja Tammisalosta katkaistaan yhteys Herttoniemeen kokonaan? 81X tosiaan todennäköisesti korvaa perusversionsa.Jotenkin tuntuu, että ainakin 81X, 82X ja 83X ajavat peruslinjojen sijasta.
Eikö myös Itäkeskuksen ja Pukinmäen välille pitänyt tulla apulinja (54X)?Nopeella vilkaisulla löytyi myös linjat:
59X Herttoniemi - Itä-Pasila
81X Hakaniemi - Kulosaari - 81:n normaali reitti - Länsi-Herttoniemi
82X Yliskylä - Roihuvuori - Itäkeskus
83X Yliskylä - Tammisalo - Roihuvuori - Itäkeskus
94X Kontulankaari - Kontula - Pukinmäen asema
Kyllä tuo aika paljon muutosta ja tota 560X päättyy Malmin sairaalalle joka on tosi outo paikka.Nopeella vilkaisulla löytyi myös linjat:
59X Herttoniemi - Itä-Pasila
81X Hakaniemi - Kulosaari - 81:n normaali reitti - Länsi-Herttoniemi
82X Yliskylä - Roihuvuori - Itäkeskus
83X Yliskylä - Tammisalo - Roihuvuori - Itäkeskus
94X Kontulankaari - Kontula - Pukinmäen asema
Miten tuo on outo paikka? Onhan tuolla aikojen saatossa kääntynyt isotkin bussit, siitä toki on noin kymmenen vuotta aikaa kun linjaliikenteessä ollaan tuolla oltu isolla autolla. Lisäksi mielestäni tuo on paras mahdollinen paikka kääntyä tuon linjan osalta (Ala-malmintori myöskin olisi ollut hyvä vaihtoehto, mutta tila ei taida riitttää).560X päättyy Malmin sairaalalle joka on tosi outo paikka.
Joo olisin ajatellut että Ala-Malmintorille olisi ollut järkevämpää mutta kaitpa tuokin käy.Miten tuo on outo paikka? Onhan tuolla aikojen saatossa kääntynyt isotkin bussit, siitä toki on noin kymmenen vuotta aikaa kun linjaliikenteessä ollaan tuolla oltu isolla autolla. Lisäksi mielestäni tuo on paras mahdollinen paikka kääntyä tuon linjan osalta (Ala-malmintori myöskin olisi ollut hyvä vaihtoehto, mutta tila ei taida riitttää).
Eikö myös Itäkeskuksen ja Pukinmäen välille pitänyt tulla apulinja (54X)?
Olisi vähän ankeaa ja sekavaa, jos linjojen 560 ja 560X junasta tulevat matkustajat joutuisivat odottamaan täysin eri paikoissa kyseisten linjojen merkittävimmällä vaihtoasemalla, etenkin kun ne linjat menee muuten täysin samaa reittiä.Joo olisin ajatellut että Ala-Malmintorille olisi ollut järkevämpää mutta kaitpa tuokin käy.
Se on totta ja uskon että 94X tulee olemaan hyvässä käytössäOlisi vähän ankeaa ja sekavaa, jos linjojen 560 ja 560X junasta tulevat matkustajat joutuisivat odottamaan täysin eri paikoissa kyseisten linjojen merkittävimmällä vaihtoasemalla, etenkin kun ne linjat menee muuten täysin samaa reittiä.
Niin ajattelin itsekin, mutta 12 minuutin vuorovälillä, 81X tarvitsee kolme autoa vielä 81:n autojen lisäksi. Samoin 83X on käytännössä täysin uusi linja Roihuvuoren läpi, joten sille pätkällekin pitäisi löytää autot jostain. Oma arvaukseni on tosin, että 83X korvaa 82B:n lähdöt, ja että 83 kulkisi tavallista reittiä päivällä. Silloinkin 82:n autot tosin menevät aika tiukille, ja voi olla 82X vaatii yhden ekstra-auton.Jotenkin tuntuu, että ainakin 81X, 82X ja 83X ajavat peruslinjojen sijasta.