HSL-liikenteeseen liittyviä junajuttuja (HSL:n hallituksen kokous 21.4.2026)

Rattivaunu

Tunnistettu jäsen
Liittynyt
24 Kesäkuu 2005
Viestit
6,896
HSL:n hallituksen kokouksessa 21.4.2026 käsitellään jonkin verran mm. lähijunaliikenteen kalustoasioita. Ensi talvena saattaa yksi Y-junapari pidentyä Siuntiosta Hankoon asti. Tämä Y:stä jatkettu Hangon juna ajettaisiin Sm5-kalustolla. Kokeilu kestäisi ensi talvikauden.

Toinen kaluston kannalta mielenkiintoinen asia esityslistalla on se, että Sm7-junia kaavaillaan vuokrattavaksi jopa Kirkkonummen reitille, mikäli nykyinen Sm5-kalusto ei riitä kaikkeen HSL-liikenteeseen. Tiheäpysähdyksiseen liikenteeseen Sm7 ei sovellu, vaan tässä visioidaan tilannetta Espoon kaupunkiradan käyttöönoton jälkeiseen aikaan, jolloin nykyisiä U-junia korvaavat Kirkkonummen junat pysähtyisivät paljon vähemmän verrattuna nykytilanteeseen.
 
Itselle tuli yllätyksenä, että Sm7 on ratkaisevasti hitaammin kiihtyvä, vaikka molemmat ovat samaa tuoteperhettä. Mutta kiinnostavia asioita kyllä käsiteltävänä!
 
Itselle tuli yllätyksenä, että Sm7 on ratkaisevasti hitaammin kiihtyvä, vaikka molemmat ovat samaa tuoteperhettä. Mutta kiinnostavia asioita kyllä käsiteltävänä!
Kuinka monta moottoriteliä Sm7:ssä on? Perinteisessä FLIRT-junissa on moottoritelejä vain junan päädy(i)ssä, toki tämä johtuu perinteisen FLIRTin Jakobs-telista ja Sm7:ssä ei ole Jakobs-telejä.

Mutta jos Sm7:ssä on vain kaksi moottoriteliä, on järkevä, että sen kiihtyvyys olisi Sm5:een verrattuna hitaampi, koska Sm7 on 32 metriä (+43%) pidempi.
 
Takaisin
Ylös