Siinähän kävi niin, että entisistä isoista pikavuoroliikennöitsijöistä Pohjolan Liikenne ja Savonlinja irtautuivat etunenässä ExpressBusista, perustivat uuden oman brändin sekä verkkokaupan ja yrittivät sitä kautta - eivät onnistuneet.
Muista isoista pikavuoroliikennöitsijöistä Vainio ja Paunu jäivät lipunmyyntitoiminnoissa Matkahuollon sateenvarjon alle ja ne pärjäsivät pisimpään.
Ehkä lopputulos olisi voinut olla vähän toisenlainen, jos isot ExpressBus-liikennöitsijät olisivat yksissä tuumin lähteneet kehittämään palveluja ja brändiä, mutta sen sijaan ne keskittyivät lähinnä iskemään kapuloita uuden kilpailijan rattaisiin.
Toki silläkin on valtava merkitys, että rahti siirrettiin lopulta busseista kuorma-autoihin ja rekkoihin. Moni entisajan vakiovuoro- ja pikavuororeitti eli rahtituloilla matkustajatulojen rinnalla.