- Liittynyt
- 14 Heinäkuu 2005
- Viestit
- 6,055
Länsirata voitaisiin rakentaa alusta alkaen 1435 mm leveydelle jos EU niin vaatii. Se edellyttäisi että osuuden Helsinki-Espoo kaukoliikenneraiteet muutettaisiin kanssa 1435 mm:ksi.Turun rata on tosiaan operatiivisesti irrallaan muusta rataverkosta joten se olisi helpoimmasta päästä vaihtaa standardileveään rataan. Tarvii vain omat junat (yksi nopea taajamajunatyyppi) ja varikon niille.
Siitä sitten ponnistamaan Turku-Oulu standardileveää rataa rannikolle ja sen jälkeen muuttamaan Oulun pohjoispuolinen rataverkko normaaliksi.
Kysymysmerkki olisi ns kaupunkiradan kapasiteetti välillä Helsinki-Espoo, kun rantaradabn koko lähijunaliikenne (paitsi Helsinki-Lohja) siirtyisi sille. Mutta se onnistunee jos aikatauluja viilaa tarpeeksi tiukaksi.
Viesti yhdistetty automaattisesti:
Hargshamn Östhammarissa toimi aikoinaan Uudestakaupungista tulevien junalauttojen määränpäänä Ruotsissa. Sieltä menee rata joka yhtyy päärataan Örbyhusissa, se on tosin hidas ja taitaa olla sähköistämätön. Tukholman Värtanissakin oli junalauttasatama mutta se purettiin asuntojen ja uuden terminaalin ja rekkaparkkien tieltä pois. Hyvin viisasta?Ruotsin päässä on sellainen ongelma, ettei yhteenkään satamaan Gävlen ja Nyköpingin välillä ymmärtääkseni kulje rataa, jota tuollainen liikenne voisi käyttää. Nynäshamnin radalla ei ole käytännössä tarpeeksi kapasiteettia erityisesti rahtiliikennettä varten. Junalauttarahti vaatisi siis todennäköisesti kokonaan uuden reitin (jota pitkin Suomen päässä pääsee minne?) eikä matkustajajunalautta kulkisi tärkeimpään kohteeseen eli Tukholmaan.
Ihanteellisin paikka junalauttasaatamalle olisi Kapellskär. Sieltä pitäisi toki rakentaa uusi rata joka yhdistyy pohjoiseen päärataan Arlandan lentokentän kohdalla. Radan pituus olisi n 60 km linnuntietä. Laivamatkustajat pääsisivät sieltä Tukholman keskustaan junalla alle tunnissa.
Viimeksi muokattu: