Mielenkiinnolla odottelen uusien alueiden valmistumista! Tuo kuva Kalasatamasta ei vielä kerro aivan täydellistä lopputulosta, mutta hyvää osviittaa se antaa! Minua ei ollenkaan haittaisi jos saisimme Helsinkiin tuontyyppisen pilvenpiirtäjä alueen! Parempi että pilvenpiirtäjät olisivat samassa paikassa, jolloin ne muodostaisivat hienon "Manhattanin"

2010/2020 luvulla Helsinki on muuttumassa melkoisesti! Jos nyt summataan kaikki hankkeet yhteen nippuun niin:
Sompasaaren Kalasataman asuinalue
Kruununvuorenrannan asuinalue
Jätkäsaaren asuinalue
Koivusaaren asuinalue
Keski-Pasila
Östersundomin asuinalue
Laajasalon raitiotieyhteys ja silta
Länsimetro
Raide-Jokeri
Lisäksi kaikkien uusien alueiden liikennejärjestelyt!
Lisäksi lukuisia muita pienempiä ja suurempia hankkeita on päällä. En ole asiantuntija, mutta pitkiin aikoihin, ei ole pääkaupunkiseutua kasvatettu näin tarmokkaasti. Ainakaan itse en muista lyhyen elämäni ajalta, että näin monta hanketta olisi kerralla päällä.
Suosittelen muuten vierailemaan Laajasalon Öljysatamassa, joka nyt tulee kokemaan melkoisen muutoksen! Öljysatama 2 alueella on jo toiminta ilmeisesti aikapaljon hiljentynyt ja ilmeisesti juuri nyt Nesteen(?) öljysäiliöitä pilkotaan. Veikkaan, että alue tulee autioitumaan todella nopeasti! Tuo "Ölkkäri" vaan on jotenkin niin hieno paikka
