Ensimmäiset isot muutokset runkolinjastoon tulevat voimaan maanantaina 10.8.2026 alkaen. Alla kooste muutoksista.
Linja 5 jatkossa Ylioppilaskylän päättärille asti, eli Kongressikeskuksen päättäri poistuu käytöstä. Linja 5 jakautuu kahtia, 5 kuten nyt ja 5A Toijaisten kautta Haarlahdentielle. Haarlan ja Keskustan väliset ruuhkavuorot tulevat tunnukselle 5T.
Hirvensaloon tulee myös muita säätöjä, jolla saadaan purettua päällekkäisyyksiä ja parannettua palvelutasoa joillain alueilla. Linja 52 Papinsaareen lakkautetaan ja 53 alkaa kulkea Toijaisten sijasta jatkossa Papinsaareen. Koululaislinjat 70 ja 71 lakkautetaan, kun linjojen 50/A, 51/A ja 53 aikatauluja sovitetaan koululaisreitteihin.
Linja 10A jatkossa Varissuolle, eli kehärunkolinjan vuoroväli harvenee Lausteelta Uittamolle päin, kun linja 10 jää sinne yksinäiseksi.
Linja 26 Orikedolle jatkossa Helsinginkatua, Hämeentietä ja Halistentietä.
Linjat 27 ja 27A palaavat kesätauolta ja jäävät toistaiseksi pysyviksi linjoiksi.
Linja 220 jatkossa Verkahoville asti, kierros Aninkaistenkatu-Verkatehtaankatu-Kutomonkatu-nykyiselle reitille kohti Petäsmäkeä. Tällä saadaan ruuhka-ajan aikataulu pysymään ja viime talvena hankittu ruuhkan lisäauto pois.
Asiointilinjoille 41 ja 45 on tulossa iltaliikennettä klo 17-21. Linjan 41 iltaliikenne alkaa heti maanantaina ja 45 aloittaa samaan aikaan Impivaaran uimahallin remontin valmistuttua. Pilotti kestää koko talvikauden 2026-27.
Nyt julkaistu aikataulukirja on viimeinen laatuaan. Fölille tullee talven aikana nettiin uusi aikatauluhaku, joka korvaa tähän saakka käytössä olleet aikataulukirjan sivuista tehdyt pdf-tiedostot. Nähtäväksi jää, onko uusi nettiaikataulu samanlainen kuin esimerkiksi Lahdessa ja Tampereella on ollut jo usean vuoden käytössä.