Tämä ei varsinaisesti liity bussien kuntoon, mutta kun en löytänyt enää akkusähköbussi keskustua pistän sen tänne.
Viime päivinä ovat pysäkit siloittuneet jäisiksi bussien sutiessa niiden yli. Tästä johdosta joillakin sähköbusseilla etenkin yutongeilla liikkeelle lähtö on erittäinkin vaivalloisen ja hitaan tuntuista.
Nimeättään sähköbusseissa on jostain syystä järjestelmä joka lukitsee vetävät renkaat kun ne pyörii tyhjää. Tuo järjestelmä on mielestäni erittäin typerä, sillä bussi ei pääse vauhtiin kun renkaat eivät voi pyöriä vapaasti vaan lukittuvat samalla hidastaen vauhdin ja tuhoavan saavutetun liikkeen. Ominaisuus on matkustajillekkin erityisen inhottavaa nykinää.
Eilen bussi ei päässyt mäestä liikkeelle, vaan joutui peruuttamaan mäen alapäähän. Mäkilähdöissä olisi erityisen tärkeä kerätä liike-energiaa jatkuvalla pyörittämisellä, mutta sähköbusseilla se on tehty mahdottomaksi
Näissä olosuhteissa polttomoottoribussit voittaa kyllä sähköbussit liikkeellelähdön nopeudessa 10/0.
Olisikohan tuo ominaisuus mahdollisuus kytkeä pois päältä jotenkin?