Kaupunkiliikenne Oy suunnittelee raitiovaunuhankintaa (MLNRV4?)

Olen todennut jo aiemmin, että toivon asioita päätöksenteosta jaettavan julkiseen levitykseen nykyistä enemmän. Olen varma, ettei se muuta johtopäätöksiä tai lopputuloksia, mutta ainakin se rauhoittaisi keskustelua.

Seuraavaa sataa vuotta ei tarvitse olla naimisissa museaalisen rataverkon tai kapeiden vaunujen kanssa. Metrin raideleveys ei sido Helsinkiä kapeisiin vaunuihin sinänsä. Trondheimissa on metrin raideleveys mutta 2,6 metriä leveät vaunut, Belgian Charleroissa metrin raideleveydellä on käytössä 2,5 metriä leveät vaunut, näin esimerkiksi. Helsingillä on niin haluttaessa kaikki edellytykset siirtyä vähitellen suurempaan korileveyteen ja myös suunnitella uudet reittiosuudet vaikeaa ratageometriaa, siis jyrkkiä kaarteita, S-mutkia ja myös jyrkkiä mäkiä mahdollisuuksien mukaan välttäen.
 
Ja nykyisenä poliitikkona osaa varsinkin populismin.
Tottakai. Kaikki poliitikkojen ulostulot tässä asiassa ovat aika identtisiä: Olisi pitänyt tilata Suomesta. Se on kommenttina sinänsä ymmärrettävä paristakin syystä ja varmasti äänestäjien mieleen. Nyt taitaa kuitenkin olla niin, että sellaista tarjousta ei ole ollut olemassakaan, jossa vaunut olisi aidosti tehty Suomessa.
 
  • Tykkää
Reaktiot: JE
Olisi pitänyt tilata Suomesta. Se on kommenttina sinänsä ymmärrettävä paristakin syystä ja varmasti äänestäjien mieleen. Nyt taitaa kuitenkin olla niin, että sellaista tarjousta ei ole ollut olemassakaan, jossa vaunut olisi aidosti tehty Suomessa.
Ja vaikka suomalainen vaihtoehto olisikin ollut, ei ole kansantalouden etu pitää julkisella rahalla pystyssä liiketoimintaa, joka ei muuten menestyisi. Parempi että se työvoima tekee jotakin sellaista, missä suomalaiset ovat hyviä, kuten vaikka jäänmurtajia. Diplomiekonomina Harkimo on oppinut tuon opinnoissaan, joten häneltä lausunto on korostetun populistinen. Lintilä tai Arhinmäki eivät välttämättä tunne kansantaloustieteen perusteita, joten heidän lausuntonsa voi selittää tietämättömyydellä.
 
Niin, siinä voi käydä niin, että näennäisesti suomalaisten ratikoiden ylläpito- ja huoltosopimukset voivat olla yllättävän hankalaa niiden koko elinkaaren ajan (eli kymmeniä vuosia).
 
Takaisin
Ylös