Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom.: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä se toimii. Ei ole (vielä) mitään muutoksia HSL-korteille.Itselläni matkakortissa vuosilippua juhannukseen asti, toimiikohan vielä 14.5. jälkeen...
14.5. lippu siirtyy lipputilille ja kortti muttuu vain tunnisteeksi, mutta lipun käyttö pysyy samanaKyllä se toimii. Ei ole (vielä) mitään muutoksia HSL-korteille.
Näkeekö smurffi sen lipputilin jostain tilanteessa jossa matkakortti on unohtunut jonnekin? No, tällainen on varmaan liian asiakaslähtöistä.14.5. lippu siirtyy lipputilille ja kortti muttuu vain tunnisteeksi, mutta lipun käyttö pysyy samana
Varmaan sellainen systeemi, että henkkareiden perusteella voisi tarkastaja selvittää lipun. Tosin tässäkin on mahdollisuus että annat matkakortin kaverille ja itse näytät henkkareita kun tarkastaja osuu kohdalleNäkeekö smurffi sen lipputilin jostain tilanteessa jossa matkakortti on unohtunut jonnekin? No, tällainen on varmaan liian asiakaslähtöistä.
Niin, todennäköisesti lippu selvitetään vasta palvelupisteessä.Varmaan sellainen systeemi, että henkkareiden perusteella voisi tarkastaja selvittää lipun. Tosin tässäkin on mahdollisuus että annat matkakortin kaverille ja itse näytät henkkareita kun tarkastaja osuu kohdalle
Viesti yhdistetty automaattisesti:
Ja lipputili ainakin mahdollistaa tarkastusmaksun perumisen myös silloin, kun on ollut kerta- tai vuorokausilippu, kun kys. liput eivät ole olemassa enää vain matkakortilla (tai sovelluksessa)
Minulla on HSL'n sovelluksen toiminnasta lähes pelkästään huonoja kokemuksia. Olen kokeillut ladata kautta tai arvoa kortille, aina on jokin bugi tullut ja hankaloittanut toimenpidettä. Myöskään reittiopas ei ole ongelmaton. Tästä syystä käytän automaattia, onko minun siis kun seuraavan kerran lataan vajaan vuoden lipun tai arvoa mentävä jollekin alihankkijalle ja maksettava siitä että saan ostaa matkalipun? Vai onko muita vaihtoehtoja? En mielelläni viitsisi lähteä ajamaan omaa autoa keskustaan, en ole ajanut kymmeniin vuosiin.Aina toiminut minulla hyvin, ainoat ongelmat olleet kun eri pankit saaneet aikaan ongelmia
Ei hankaloittaminen tarkoita että ei appi toimi....Minulla on HSL'n sovelluksen toiminnasta lähes pelkästään huonoja kokemuksia. Olen kokeillut ladata kautta tai arvoa kortille, aina on jokin bugi tullut ja hankaloittanut toimenpidettä. Myöskään reittiopas ei ole ongelmaton. Tästä syystä käytän automaattia, onko minun siis kun seuraavan kerran lataan vajaan vuoden lipun tai arvoa mentävä jollekin alihankkijalle ja maksettava siitä että saan ostaa matkalipun? Vai onko muita vaihtoehtoja? En mielelläni viitsisi lähteä ajamaan omaa autoa keskustaan, en ole ajanut kymmeniin vuosiin.
Ihanan positiivinen asenne automattisesti ihan kaikkea HSL:ään liittyvää kohtaan. Hae itse tuonne ja yritä saada positiivista muutosta aikaan, mielipiteitä asiasta ainakin riittää!Höseli jaksaa aina yllättää. Nyt se hakee pikkuruiseen työyhteisöönsä uutta jäsentä, nimittän arkkitehtiä. Älkää kuitenkaan kuvitelko, että tämä arkkitehti suunnittelisi asemarakennuksia tai sujuvampia sisustuksia. Ehei, tämä onkin ratkaisuarkkitehti, joka sijoittuu Höselin arkkitehtitiimiin. Nyt en muista montako sataa tiimiä tuolla puljussa on, luontodiversiteettittiimistä olikin jo puhe toisesa ketjussa
Mutta ratkaisuarkkitehti ei siis suunnittele mitään sellaista, mitä arkkitehdit suunnittelevat, vaan tämän tarkoituksena on "lippujärjestelmän ratkaisuarkkitehtuurin suunnittelu ja kehittäminen yhteistyössä liiketoiminnan, ratkaisun järjestelmiä kehittävien ja ylläpitävien tiimien kanssa". Suomeksi tuo varmaan tarkoittaa suunnilleen "huolehdi siitä, että vielä jäljelle jääneet lipunmyyntikanavat suljetaan ja toimi kaikin käytettävissä olevin keinoin siten, että lipun ostaminen muuttuu niin mahdottomaksi kuin se vain voi muuttua ilman että ministeriö poistaa tarkastusmaksun määräämisoikeuden". Tehtäviin nimittäin sisältyy myös "lainsäädännöllisten vaatimusten varmistaminen".
Hakuaikaa on 12.5. asti eli tästä vaan tarkemppia vaatimuksia lukemaan ja tiimeilemään: https://duunitori.fi/tyopaikat/tyo/...kuntayhtyma-ratkaisuarkkitehti-sdsuu-19258101
Niin, asenne määräytyy tietysti tähänastisten kokemusten perusteella.Ihanan positiivinen asenne automattisesti ihan kaikkea HSL:ään liittyvää kohtaan.